fbpx

СДСМ рамо до рамо со граѓаните на Аеродром, Бутел и Гази Баба: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ ги уназадуваат општините

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Караванот на СДСМ „Рамо до рамо до победа“ денеска беше меѓу граѓаните на Скопскиот регион.

Во општина Бутел беа членката на ИО на СДСМ Тања Томиќ и Филип Даскаловски, во општина Аеродром Борис Тунџев, додека Кирил Парталов и Размена Чекиќ беа со граѓаните на општина Гази Баба.

– Измина една и пол година, гледаме дека градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ не работат ништо. Најслабата локална власт досега, нема ниту еден реализиран проект. Но затоа, секаде каде ВМРО-ДПМНЕ раководи со општините гледаме задолжувања, поскапи комунални услуги, неработење и масовна партизација на општинската администрација и претпријатијата. Тоа го гледаме тука во Бутел, тоа го гледаме во Град Скопје, но и во останатите скопски општини предводени од градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ, посочи Томиќ.

Во општина Аеродром се разговараше за досега спроведените политики на СДСМ, но и за неработата на локалната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

– Случајот парцели во Лисиче е пример кој покажува дека во ВМРО-ДПМНЕ нема промени. Тимчо Муцунски е ист како и Данела Арсовска. Пред изборите ветуваше едно, бришење маркици, паркови, зеленило, а денес прави сосема спротивно, парцели за згради, бетонизација. Откако се обиде да ја задолжи општината со обврзница, сега планира спорен ДУП со кој ќе ја бетонизира населба Лисиче и упорно ги игнорира забелешките на граѓаните од тој дел од општината. Пред две недели вети нов парк гледаме дека освен ливада и прашина нема ништо од нов парк. Секогаш кога ВМРО-ДПМНЕ ќе добие власт од народот ова се случува, порача Борис Тунџев пред граѓаните на Аеродром.

Последни вести