fbpx

Пендаровски во посета на Илинден, Зелениково и Петровец: Ќе победиме бидејќи носиме европска иднина, да продолжиме заедно напред!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски попладнево беше во посета на Петровец, Илинден и Зелениково каде со граѓаните од овие општини разговараше за повеќе актуелни теми, претседателските избори и напредокот во евроинтегративниот процес.

Пред жителите на општина Петровец, Пендаровски им порача дека по подолг период, државата се приклучи кон развиениот свет и сега треба да се продолжи уште попосветено напред.

– НАТО ни даде покана за членство, со ова е обезбедена нашата сегашност и иднина. Дваесетидевет најмоќни земји сега се со нас, не сме сами. Не се поставува прашањето дали ќе не биде. Република Северна Македонија сега е своја на своето. Затоа, да ја искористиме шансата и да продолжиме напред,
истакна Пендаровски.

На средбите со граѓаните од општина Илинден и Зелениково, Пендаровски потенцираше дека ова е избор помеѓу два концепти, едниот, кој води напред во подобра иднина и вториот, предводен од Сиљановска кој ја враќа државата назад во минатото.

– На другата опција која немаплан и визија, да им кажеме дека не сакаме повторно враќање во темното минато. Тоа што го постигнавме како Влада и ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО има историски огромна важност бидејќи само по тој пат можеме да ја зајакнеме економијата, да продолжиме да
ги покачуваме платите, да бидеме стимул младите да останат дома и тука да градат иднина, порача заедничкиот кандидат Стево Пендаровски.

Убеден сум дека ќе ги потврдиме и продолжиме прогресивните политики и ќе победиме и на 21 април и на 5 мај, бидејќи носиме подобар живот и европска иднина за сите. Затоа, заокружете број 3, за да продолжиме заедно напред, повика Пендаровски.

 

Последни вести