fbpx

Заев: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ треба да се изјаснат дали ќе продолжат да штитат криминал во обид да ја блокираат државата

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во вечерашниот тв дуел на Канал 5 телевизија, рече дека разговорите за новиот Закон за јавно обивнителство не се пропаднати, очекува опозицијата да биде конструктивна во интерес на правдата и го повика Христијан Мицкоски јасно да се изјасни дали тој и ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжат да штитат криминал во обид да ја блокираат државата.

-Дијалогот продолжува, јас сум оптимист. Верувам во дијалогот со сите партии. Треба да сториме се за Законот за јавно обвинителство да се донесе и да се спроведеда биде имплементиран. Но од друга страна се поставува прашањето дали ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да го блокира носењето на овој закон само заради заштита на криминалот?  Дали ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да ги блокира реформите на сметка на заштита на криминалците?, рече претседателот Заев.

 

Скопје, 26.03.2019  

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА

СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

Последни вести