fbpx

Одлуката за ЕУ е одлука за иднината, ДПМНЕ да покаже државничко однесување

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

ДПМНЕ нема поддржано ниту една важна стратешка одлука, важна за државата, досега.

ДПМНЕ не го поддржа членството во НАТО, беше против Договорот од Преспа, против продолжувањето на преговорите со ЕУ а не гласаа ниту за договорот ФРОНТЕКС.

ДПМНЕ заедно со Левица застана и против одлуката на германскиот Бундестаг за поддршка на членството во ЕУ и признание за македонскиот идентитет.

Сега е време за нова одлука за продолжување на европскиот пат.

ДПМНЕ и Мицкоски имаат шанса макар еднаш да покажат државничко однесување.

Сметаме дека има време за дијалог и заедно да ги донесеме уставните измени.

Одлуката за ЕУ е одлука за иднината.

Последни вести