fbpx

Битиќи: Граѓаните јасно кажуваат дека иднината не е во партии кои земјата сакаат да ја вратат назад

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Граѓаните јасно кажуваат дека иднината не е во политички партии коишто би ја вратиле земјата назад, европскиот пат за нив е највисоко во агендата и тоа е нивниот избор, рече потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи денеска во Само вистина на Канал 5 Телевизија, зборувајќи за последните анкети и истражувања на јавното мислење.

-Ако ја читате анкетата на ИРИ очигледно е дека граѓаните сакаат јасна визија за својата земја. Јасната визија дури да има предвремени парламентарни избори, и на редовни парламентарни избори, од другата страна немаме јасна визија, додаде Битиќи.

Потпретседателот на СДСМ порача дека ДПМНЕ треба да излезе пред граѓаните и да одговори дали се спремни да направат нешто за влез на земјата во ЕУ.

– Дали ова партија која што е сега во опозиција и која што се спреми да ја добие власта навистина е спремна да направи нешто за влез во ЕУ? Не сум сигурен, ги видовме ние 11 години и се уназадивме во европските интеграции. До денеска нема една изјава од нив дека ќе направат нешто за да влеземе во ЕУ, немаат што да им одговорат на нивните деца. Зборуваат за одредени сојузи, за единство, ама за каде? Граѓаните заслужуваат јасен одговор каква иднина ќе видат наредните 10,15,20 години. И затоа опозициската партија треба да одговори еднаш, да излезе и да каже – ние сме спремни и ние ќе го направиме ова, се друго е дневна политика, рече Битиќи.

Во однос на очекувањата за изборниот резултат на наредните редовни парламентарни избори доколку се спроведат уставните измени Битиќи рече дека граѓаните ќе ги казнат оние кои ја замаглуваат иднината на земјата.

-Јас сметам дека секој граѓанин многу поразумно од одредени политичари проценува на денот кога оди да гласа. Не верувам дека граѓаните би казниле некого кој што ќе зададе јасна иднина за нив и за нивните деца, туку ќе ги казнат оние коишто ќе им ја замаглат иднината. Граѓаните расудуваат подобро од многу некои политичари и нема да не казнат кога ќе видат дека одлуката е вистинската одлука, додаде Битиќи.

Последни вести