fbpx

Ковачевски за Сител: Јас сум човек кој не се откажува, ги повикувам граѓаните да гласаат за подобра и европска иднина за државата

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

„Јас сум човек кој што не се откажува, таков е и нашиот слоган, имаме уште неколку дена од кампања за да допреме до секој граѓанин со цел да имаме што подобар резултат“, порача претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во вечерашното интервју во „Тема на денот“ на телевизија Сител.

„Она што можам да им порачам на граѓаните дека треба да размислат каде ќе го дадат својот глас. Граѓаните одлучуваат кој ќе биде победник на изборите, меѓутоа постојат два типа на гласање едниот е „против“ другиот е „за“. Јас сметам дека секогаш е подобро да се гласа „за“, за европска иднина, за сигурна иднина на државата и граѓаните, за повисок животен стандард, за подобро владеење на право, за подобра борба против корупција, подобро образование и здравство“, рече Ковачевски.

При тоа, тој посочи дека гласањето „против“ е гласање против секаква извесна иднина.

„Гласањето „против“ значи гласање против една таква извесна иднина што на крајот на денот значи и гласање против иднината на нашите и децата и внуците на граѓаните, со оглед на тоа што повторно ќе се вратиме во едно време на неизвесност. Ако ги гледате изјавите на ВМРО ДПМНЕ, нивниот претседател и нивното раководство па и на претседателскиот кандидат Силјановска, гледате дека таму нема никаков јасен план за интеграција на државата во ЕУ. Меѓутоа граѓаните се тие кои имаа доволно време, 40 дена, ова е најдолгата кампања веројатно со оглед на почетокот на претседателската и на парламентарната кампања, за да може да проценат што е она што е најдобро за нив и што е она што најдобро пред се за идните генерации кои доаѓаат после нас“, рече Ковачевски.

Последни вести