fbpx

Ковачевски: За направените грешки, ние ја добивме казната, ако добиеме доверба, грешките ќе ги поправиме

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Во обраќање пред присутните на вечерашниот завршен митинг во Скопје, претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, истакна дека не бегаат од одговорност и свесни се за кадровските, политичките и коалициските грешки и за разлика од Мицкоски и Груевски, СДСМ не бега од одговорност и не се крие.
„За направените грешки, ние ја добивме казната. Потполно сме свесни за тоа и ја примивме пораката со достоинство и со почит. И вие видовте и самите, грешките ги прифативме, лекцијата ја научивме. И затоа, сакам да ви порачам од тука, јасно и гласно: ако ја добиеме довербата од граѓаните, тоа повеќе нема да се случува. Тоа е моето ветување до вас“, изјави претседателот Ковачевски.

Ковачевски додава дека стигнавме многу далеку, од заробена држава со угнетени медиуми, истепани студенти, заробено судство и криминал, денес да бидеме земја-членка на НАТО и со започнати преговори за влез во Европската Унија.
„ И за тоа да продолжи мора да се бориме, да продолжиме да ја менуваме Македонија, и да ја направиме европска држава! Да обезбедиме систем за сите, да можат законите да важат за сите, да има исти права за сите, да има ред и поредок, повисок стандард, безбедна и стабилна земја! И за тоа да се случи, има само еден пат, има само еден начин! Со членството во ЕУ, со поддршката на Европската Унија, со нашите стратешки партнери САД и сите наши сојузници кои треба да ни помогнат да направиме подобро место за живеење во Макеоднија а не нивните места да бидат подобри места за живеење за Македонците. Членството во ЕУ е единствениот начин за суштински промени во државата. “, им порача претседателот Ковачевски на скопјани.

Поради ова, додава Ковачевски, ја креирале Програмата за европска иднина, со зголемени плати и пензии, поголема поддршка на младите, подобри услови во образованието, јавното здравство, бизнисот и други општествени сфери.

Последни вести