fbpx

ВМРО-ДПМНЕ е позната по говорот на омраза, ниваната наводна загриженост за збирката „Млади поети“ е првоаприлска шега

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

ВМРО-ДПМНЕ е партија позната по ширењето на говор на омраза и дискриминација и оттаму, нивната наводна загриженост за збирката на млади поети е манипулација и првоаприлска шега.

Како што јавно соопшти и Агенцијата за млади и спорт, веќе се започнати конкретни чекори во лоцирање на одговорноста за пропустот со збирката од проектот „Млади поети“. Публикацијата е повлечена, а сите што учествувале во пропустот ќе се соочат со одговорност.

СДММ најостро ги осудува говорот на омраза и дискриминацијата коишто се во спротивност со човековите слободи и права и во спротивност со концептот на едно општество за сите во кое СДММ силно верува.

Скопје, 01.04.2018

 

 

 

Последни вести