fbpx

Заев на средба со европратеници: Докажуваме дека отворените прашања со соседите можеме да ги решаваме сами и во корист на сите

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска оствари средба со пратениците од Европскиот парламент, Иво Вајгл Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн.

На средбата беше разговарано за актуелната политичка состојба во Република Македонија во пресрет на локалните избори, спроведувањето на зацртаниот реформски процес како и за надворешната политика и евроатлантските процеси.

Претседателот Заев, ги информираше европратениците дека спроведувањето на Реформскиот план 3-6-9 е инклузивен процес што се одвива со засилено темпо и дека во неговата реализација целосно се вклучени сите министерства.

Во поглед на меѓународната политика, претседателот Заев потенцираше дека изминатиот период е особено позитивен во поглед на меѓународната политика и унапредувањето на односите на Република Македонија и соседите.

„Преку Договорот за добрососедство со Република Бугарија и со соработката со сите останати соседи, докажавме дека можеме сами да ги решаваме отворените прашања во заемна корист, без при тоа да чекаме помош од посредници во процесот на договарање“. посочи Заев.

Во пресрет на локалните избори, претседателот Заев истакна дека очекува победа на СДСМ и коалицијата на фер и кредибилни локални избори чии што исход во голема мера ќе го одреди правецот во кој во иднина ќе се движи Република Македонија.

„Верувам дека по парламентарните избори и локалните избори ќе ја докажат потребата од мултиетничкиот карактер на партиите. Локалните избори на кои очекуваме победа, ќе ги докажат придобивките од концептот на едно општество во кое силно веруваме“. истакна Заев.

На средбата, заеднички беше заклучено дека се уште има простор за поголем напредок во соработката помеѓу Република Македонија и ЕУ, а се со цел продолжување на евроинтегративниот процес, што би се заокружил со полноправно членство на Македонија во ЕУ, што е врвен државен и национален интерес.

 

 

 

Последни вести