fbpx

Внимавајте, ВМРО-ДПМНЕ секој ден пласира скандалозни и морбидни лажни вести

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Во очајнички обид да ги засени успешните проекти на Владата предводена од СДСМ и во страв од извесниот убедлив пораз на претстојните локални избори, ВМРО-ДПМНЕ секојдневно создава лажни вести со што се обидува да внесе страв кај граѓаните.

Лажна вест е дека ќе се градат станови за бегалци, како што тврди ВМРО-ДПМНЕ и тоа во општините во кои што опозициската партија знае дека убедливо ќе загуби на локалните избори. Тоа не е точно, ВМРО-ДПМНЕ лаже.

Лажна вест е дека се укинува зголемувањето на пензиите. Пензиониерите годинава ќе добијат дополнителни над 2000 денари на досегашната пензија, за разлика од ланските 600 денари. ВМРО-ДПМНЕ лаже.

Лажна вест е дека ќе се враќаат сините картони, како што беше лажна вест и морбидната приказна за наводно почината девојка поради лекарска негрижа, што ВМРО-ДПМНЕ бесрамно со денови ја пласираше во јавноста. Исто како што беше лажна веста дека има почитано лице во пожарите, иако ниту една надлежна институција официјално не соопшти дека лицето починало во пожар.

Ваквите скандалозни и бесмислени лажни вести не му наштетуваат ниту на СДСМ, ниту на Владата што ја предводи. Ваквите лажни вести се против јавниот интерес и имаат за цел да шират паника, да си поигруваат со емоциите на граѓаните и со човечките судбини,

Додека беа владејачка партија ги плашеа граѓаните со бркање од работа, апсења и насилство, а сега продолжуваат со лажни вести што од ден на ден стануваат се поскандалозни и поморбидни.

Залудни се обидите на ВМРО-ДПМНЕ преку лажни вести да заработат ситни политички поени. Граѓаните се внимателни и ја препознаваат разликата помеѓу лагите, криминалот и расипништвото на ВМРО-ДПМНЕ наспроти домаќинското, одговорно и отчетно работење во интерес на граѓаните, од страна на Владата предводена од СДСМ.

Скопје, 19.08.2017

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

 

Последни вести