fbpx

Иванов ќе биде писмено известен дека е должен да му го даде мандатот на претседателот Заев, ќе се формира новата Влада!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Ќе има конститутивна седница и избор на нов претседател на Собранието и од него Ѓорге Иванов ќе биде известен дека е должен веднаш да му го даде мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за состав на новата Влада.

Тоа го очекуваат граѓаните на Македонија кои избраа промени!
700.000 граѓани стојат зад ова барање, преточено во уставни 67 пратенички потписи за доделување мандат за состав на Влада.

Ѓорге Иванов нема право за личен спас на Никола Груевски да ги држи во заложништво граѓаните и Република Македонија!

Со денешниот интервју, Иванов самиот се разобличи во намерата да го поддржува Груевски во неговата цел за продлабочување на политичката криза.

Но, двајцата, не смеат да го уриваат уставниот поредок, да предизвикуваат дестабилизација, да излегуваат со неразумни барања за нови избори, само затоа што Груевски има потреба да бара спас од одговорноста за криминалите што ги правел.

На граѓаните и на државата им е потребна итна стабилизација по кредибилните избори и формирањето на парламентарно мнозинство на демократски начин.

Единствено решение за излез од кризата е формирање нова Влада во најкус можен рок.

Постои Програма на новата реформска Влада којашто ја гарантира уставноста на државата, владеењето на правото и евро-атлантските перспективи и постои парламентарно мнозинство.
Ќе има и нова реформска Влада во Република Македонија.

Скопје, 20.03.2017

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

Последни вести