fbpx

Шекеринска на конвенција на Прогресивната алијанса и на состанокот на ПЕС

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, денеска и утре е во работна посета на Берлин, Сојузна Република Германија.

Во рамки на посетата, Шекеринска ќе присуствува на годишната конвенција на Прогресивната алијанса и на состанокот на Претседателството на Партијата на европските социјалисти (ПЕС).

Конвенцијата на Прогресивната алијанса под наслов „Обликување на иднината – За слободен, праведен и солидарен свет“ на едно место ќе собере претставници од над 100 социјалдемократски, социјалистички и лабуристички партии од целиот свет, меѓу кои и премиерот на Шведска, Стефан Лофвен, претседателот на СПД Германија и кандидат за канцелар Мартин Шулц, претседателот на француската Социјалистичка партија Жан Кристоф Камбеделе, претседателот на австриските Социјалдемократи, Кристијан Керн.

Прогресивна алијанса е глобална мрежа која се залага за демократски, социјален и еколошки прогрес, родова еднаквост, пристојна работа, намалување на сиромаштијата и искоренување на гладот и сиромаштијата.

Утре, на состанокот на Президиумот на ПЕС, Шекеринска ќе се сретне со претставници на сите сестрински партии од Европа, на кој ќе ги информира за последните случувања во Р.Македонија и одново ќе побара поддршка за принципиелните позиции на СДСМ во насока на надминување на политичката криза.

 

Скопје, 12.03.2017

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

Последни вести