Заев од Велес: Нашата понуда е понуда за развој и напредок, Мицкоски само крши мерки за заштита од коронавирусот и нуди обнова на режимот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Соопштение за јавност

На граѓанаската трибина во Велес, претседателот Заев ги потенцираше разликите помеѓу концептите на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ и ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски.

– Гледаме како се грижат за здравјето на граѓаните, во целиот овој период, Мицкоски оди по тератани, по кафани, организираат масовни собири, редовно не носат маски, не почитуваат и кршат мерки и тој ќе давал примери како да се однесуваат граѓаните. Не може така. Ништо што е од интерес на граѓаните не нудат, нудат само обнова на режимот посочи Заев.

Од друга страна, порача Заев ние нудиме концепт што води напред, концепт за уште посилен раст и развој, концепт кој ја зајакнува борбата против коронавирусот.

– Верувам во мудроста на нашиот народ и затоа водиме позитивна кампања во која кажуваме се, овие избори или ќе не вратат назад и ќе не поддржат во исправниот пат. На денот на изборите само три опции: Можеме повеќе, Можеме подобро и На прав пат, да не ги заборавите. Верувам дека на 15 јули и Велес и цела изборна единица 3 и цела држава ќе ја слават победата на коалицијата „Можеме“