fbpx

Не дозволуваме уцени, законите за петтиот пакет мерки ќе бидат донесени, СДСМ и коалицијата прават сѐ за граѓаните да ја добијат помоштa

Facebook
Twitter
LinkedIn

Изјава за медиуми, Јован Митрески, координатор на пратеничка група на СДСМ

Почитувани,

Денеска пратениците од парламентарното мнозинство кои се позитивни на коронавирус, со сета заштитна опрема и според протоколите на Комисијата за заразни болести се тука со нас за да обезбедиме кворум и потребно мнозинство за Собранието да работи фунцкионално и ефикасно. Нема да дозволиме уцени, наша должност како пратеници е да служиме на народот и во добро и во лошо. Опозицијата направи непромислени чекори против сопствениот народ и затоа со нив или без нив денес владеачкото мнозинство ќе ја изгласа помошта за граѓаните.

Една милијарда и 920 милиони денари поддршка за плати за месеците февруари и март 2021 година од утре ќе почнат да стигаат кај граѓаните, на голема жалост за опозицијата.

Почитувани граѓани, помошта ја обезбедивме, сега и ќе ја испорачаме.

На денешната седница ќе ги усвоиме законите кои обезбедуваат финансиска помош за илјадници граѓани и компании. Законите кои ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата со месеци свесно и намерно ги блокираа.

Граѓаните, компаниите, ниту час повеќе не смеат да останат без помошта што им следува.

Доста беа уцени, блокади и лаги од ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата.

Ете ја уште еднаш разликата!

СДСМ и коалицијата направија СЀ граѓаните да ја добијат помошта која им следува.

ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата направија СЀ народот да ја блокираат помошта за народот.

Епилогот е јасен – Граѓаните победија, опозицијата повторно изгуби!

Последни вести