fbpx

СДСМ е подготвена за избори кога и да се случат, единствени што избегаа од брзи предвремени избори беа ВМРО-ДПМНЕ

Facebook
Twitter
LinkedIn

Одговор на новинарско прашање, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник

 

П: Дали постои некоj договор помеѓу партиите за одложување на изборите за 12 април, во случај да не завршат ратификациите на договорите за влез во НАТО и дали СДСМ има став во однос на едно вакво сценарио?

Оваа влада предводена од СДСМ и Зоран Заев направи се во однос на интегративниот процес на државата. Подготвени сме кога ЕУ ќе одлучи да ги отпочнеме преговорите, до тогаш јасно е дефинирано на лидерската средба, побаравме брзи предвремени избори, на 22 декември, но ВМРО-ДПМНЕ побегна од избори. Ние сме спремни и за почеток на преговорите со ЕУ, секако и за брзи избори кога и да се одржат. Единствени кои што бегаат од брзи предвремени избори се ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски.

 

Последни вести