fbpx

Гласот за Сиљановска е глас за насилниците, да не се повтори 27 ми април, да не дозволиме да се врати режим

Facebook
Twitter
LinkedIn

Изјава за медиуми,

Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ,

Скопје, 27.04.2019

 

Почитувани граѓани,

Пред точно две години, на 27-ми април, овде во Собранието се случи најцрниот ден во историјата на демократијата во нашата држава.

Насилници под контрола на ВМРО-ДПМНЕ упаднаа во Собранието и се обидоа да убијат пратеници, новинари, да ја загрозат демократијата и уставниот поредок.

За само две години нашата татковина ја живее слободата и демократијата, има свое место во НАТО и на чекор до датум за ЕУ.

27-ми април не смее никогаш да се повтори, затоа, не смееме да дозволиме повторно да се врати режимот на ВМРО-ДПМНЕ.

Христијан Мицкоски и неговата кандидатка Гордана Сиљановска не само што не го осудија насилството, туку се ставија во одбрана на насилниците и криминалците.

Згора на тоа, Сиљановска е директно поддржана од осудени насилници за настаните од 27 април, како Игор Југ и Јане Ченто, осудени за терористичко загрозување на уставниот поредок.

На овие избори гласот за Сиљановска е глас за насилниците од 27 април, глас за режимот  на Груевски и насилството на ВМРО-ДПМНЕ.

На државата тоа не и треба. Граѓаните не смеат и нема да дозволат на чело на државата да застане некој кој е поддржан од криминалци и насилници.

Затоа, на 5 мај граѓаните ќе ја потврдат предноста на Стево Пендаровски и ќе дадат масовна поддршка за неговиот концепт што води напред.

Нашата Македонија ќе добие вистински претседател на сите граѓани кој нема да брани криминал, туку ќе се залага за правда и еднаквост пред законите. 

 

 

Последни вести