fbpx

ВМРО-ДПМНЕ го кочи ребалансот на Буџетот, се противи на повеќе пари за здравство, образование и социјална заштита

Facebook
Twitter
LinkedIn

Прес-конференција, Бисера Костадиновска Стојчевска, пратеничка на СДСМ

Почитувани граѓани, почитувани новинари,

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ остануваат на спротивната страна од интересите на граѓаните и државата.

Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ упорно не ја закажува седницата на Комисијата за финансирање и буџет на која треба да се расправа за ребаланс на Буџетот за 2021 година.

Со овој потег, ВМРО-ДПМНЕ повторно покажа дека е против мерките што обезбедуваат економски раст и повеќе пари кај граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ е против повеќе пари за активни мерки за вработување, кои се предвидени со ребалансот на буџетот.

ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски е против намалување на ДДВ за електрична енергија од 18 на 5 отсто.

ВМРО-ДПМНЕ е против повеќе пари за образование, за социјална заштита, за здравство и за зголемување на платите во неколку сектори.

ВМРО-ДПМНЕ е против повеќе пари за субвенциониран студентски оброк и подигнување на стандардот на 40.000 студенти.

Додека СДСМ се грижи за граѓаните, за економијата, ВМРО-ДПМНЕ прави се за да ги кочи мерките и политиките што го подобруваат животот на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се води од личните интереси на Мицкоски, СДСМ продолжува да се води од интересите на граѓани.

Таа разлика граѓаните ја препознаваат и својот став ќе го кажат на локалните избори каде ќе испорачаат нов пораз на нереформираното ВМРО-ДПМНЕ.

 

Последни вести