fbpx

Заев и Ахмети на конструктивна работна средба, постојат добри основи за напредок

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

(заедничко соопштение на СДСМ и ДУИ)

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети и генералните секретари Љупчо Николовски и Артан Груби.

Средбата доаѓа после доделувањето на мандатот на Зоран Заев од страна на Претседателот Пендаровски за составување предлог за Влада со четиригодишен мандат.

На тричасовната конструктивна и продуктивна средба постигнати се основи за напредок кој води до коалиционен договор за нова, европска Влада посветена на европските интеграции, на економијата, еднаквоста и на владеењето на правото.

Разговорите меѓу двете партии ќе продолжат во текот на викендот на ниво на генерални секретари.

Последни вести