fbpx

Шилегов на маалска средба: И Гази Баба исто како Скопје расте и се развива, заедно со граѓаните ќе ја креираме најдобрата понуда за секоја општина за секој град

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

Членот на Извршниот одбор на СДСМ и градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, вечерва беше меѓу на маалска средба со граѓаните на Гази Баба како дел од серијата теренски активности „Најдоброто за нашата општина“.

– СДСМ постојано е со граѓаните и меѓу граѓаните, каде што е нашето место, презентираме што е сработено, но исто така и ги слушаме сугестиите на граѓаните за што може дополнително да се направи во наредниот период, Дали станува збор за локално или централно ниво СДСМ е најдобриот избор на граѓаните. Најдобриот затоа што сите општини се развиваат рамномерно, затоа што СДСМ има визија и концепт, затоа што реализирани се над 63 отсто од проектите кои СДСМ ги вети во изборните програми. Затоа што владата предводена од СДСМ во минатите 4 години инвестираше над 11.5 милиони евра во над 32 км патна инфраструктура во општина Гази Баба, посочи Шилегов.

Осврнувајќи се на досегашниот период, Шилегов наведе дека и во Гази Баба и во другите скопски општини се инвестира во важни капитални проекти.

– Градиме нов мост на Вардар кој ќе ги поврзува Гази Баба и Аеродром, важен капитален проект не само за овие две општини туку и за цело Скопје. Ги реконструиравме булеварот Александар Македонски и улицата Благоја Стефковски, расчистивме бројни диви депонии во општината, пробивме нови велосипедски патеки и подигнавме нови зелени површини. Сето тоа го правиме заедно со локалната власт, за граѓаните на Гази Баба, посочи Шилегов

Шилегов истакна дека СДСМ као и на секои избори па така и на претстојните ќе понуди најдобра кадровска и програмска понуда и тоа ќе биде препознаено од граѓаните.

СДСМ ги интензивира активностите на терен за да биде уште поблиску до граѓаните, за заедно со граѓаните создаде понуда која ќе биде најдобра за секоја општина за секој град.

Последни вести