fbpx

Филипче: Наредбата на Бајден е порака за ретроградните структури

Facebook
Twitter
LinkedIn

Потпретседателот на СДСМ, Венко Филипче во гостувањето на Канал 5 ги коментираше последните политички случувања и наредбите на претседателот на САД, Џо Бајден. Филипче истакна дека со наредбите, Бајден јасно укажува дека САД сериозно се фокусира на Балканот што е добар сигнал за нас и значи поддршка во решавањето на споровите и напредокот на земјата, но и порака за ретроградните структури политичари кои се обидуваат да го закочат европските процеси и напредокот на земјата.

„Нашите односи со САД потекнуваат од независноста и тие многу ни помогнаа. Истот така и во справувањето со ковид-кризата. Пораката на САД е кон оние политички фигури кои што се ретроградни, кои активно или пасивно ги поткопуваат евроинтеграциите“, додава Филипче, во гостувањето на емисијата „Само вистина“.

Последни вести