fbpx

Заев за „Политика“: Власта е стабилна, не ни се потребни предвремени парламентарни избори

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Во интервју за српскиот весник „Политика“ претседателот на СДСМ Зоран Заев зборуваше за повеќе актуелни теми во пресрет на вториот круг од локалните избори.

Одговарајќи на прашањето дали се планираат предвремени парламентарни избори, Заев истакна дека нема потреба од нови избори и дека парламентарното мнозинство е стабилно и може дополнително да расте.

„ Државата има стабилна влада – демократска, европска, мултиетничка. Владата е столб кој го чува курсот кој сите заедно си го зацртавме и по кој се движиме напред. Коалицијата на Владата е стабилна и очекувам да расте. Не ни требаат нови избори. После долго време конечно имаме 2.5 години пред нас, период без избори, тоа е ретка можност. Тоа е она што го бараат граѓаните и она што е неопходно за економските перспективи. Јас цврсто стојам на тоа дека треба да се зграби оваа можност и државата веднаш после овие избори да продолжи напред кон раст на платите и пензиите и кон отворање на нови 150.000 работни места колку што имаме испланирано за следните години“, порача Заев во интервју за „Политика“.

Последни вести