fbpx

Срамно, ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираше Денот на победата над фашизмот

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски денеска не испрати своја партиска делегација и го бојкотираше централниот настан за чествување на 9 Мај – Денот на победата над фашизмот.

Тоа е срамно, неодговорно и скандалосно постапување на ВМРО-ДПМНЕ, очигледно дека на партијата предводена од Мицкоски Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа не и значи ништо.

Државноста на нашата земја почива на антифашистичката борба, а полноправно членство во големото европско семејство е наша стратешка цел поставена уште на денот на независноста.

Со денешното отсуство од одбележувањето на овој важен датум, ВМРО-ДПМНЕ повторно се постави антидржавнички, на спротивната страна од интересите и заложбите на граѓаните.

Последни вести