fbpx

Мицкоски да се извини за сите лаги, почнуваме преговори со ЕУ со заштитен идентитет

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Република Северна Македонија денеска започнува преговори за членство во ЕУ со чиста формулација за македонскиот јазик, со заштитен идентитет, култура, посебност и засебност.

Со ова на Христијан Мицкоски му потонаа сите лаги, деструкции и крвави сценарија за предизвикување на дестабилизација и етнички конфликт.

Сите невистини на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски за асимилација, бугаризација, манипулации за македонскиот јазик, се разобличени до крај.

Најмалку што може, Мицкоски да направи е да се извини за сите лаги, што хистерично ги ширеше, да им се извини на граѓаните затоа што си погруваше со нивните чувства, ВМРО-ДПМНЕ да и се извини на претседателката на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен, која ја нарече нацист и лажга.

Очигледно Мицкоски тоне длабоко и сака, со себе да ги повлече и граѓаните и целата држава.

Но, државата продолжува напред. Македонската европска иднина е обезбедена.

Реализирана е уште една стратешка цел – почеток на преговори за членство во ЕУ, членство во ЕУ како Македонци со македонски јазик.

Последни вести