fbpx

Зборот важи: Цената на струјата остана иста, со ефтина тарифа граѓаните заштедуваат до 11 милиони евра

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Концептот на владата предводена од СДСМ за враќање пари кај граѓаните е базиран на реални и остварливи мерки кои даваат резултат.

Реформите во енергетиката даваат резултат. Цената на струјата останува непроменета 2 години, а ЕСМ бележи акумулирана добивка од 40 милиони евра.

Ја вративме евтината тарифа на струјата која донесе до 11 милиони евра годишно заштеда кај граѓаните.

За споредба на пример, во времето на ВМРО-ДПМНЕ, кога Христијан Хидро Мицкоски му беше советник за енергетика на Никола Груевски, цената на струјата поскапе за 100% а евтината тарифа беше укината.

ВМРО-ДПМНЕ 11 години грабаше пари од граѓаните, СДСМ враќа пари назад кај граѓаните.

Зборот важи!

Последни вести