fbpx

Пратеникот Костовски во Собрание ги наброја најголемите 10 лаги на Христијан Мицкоски

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Пратеникот на СДСМ Мартин Костовски, при реклика од собраниската говорница ги наброја топ десетте лаги на Христијан Мицкоски.

Мицкоски лажеше за асимилација и бугаризација – сега сме горди Македонци кои зборуваат македонски јазик. Лажеше дека нема да почнеме преговори – тече скрининг процесот. Лажеше Мицкоски за набавка на 100 електрични автобуси за Скопје, лажеше за фабрика за автобуси во Скопје со 500 вработени, лажеше дека Данела не е во коалција со ВМРО-ДПМНЕ. Лажеше дека нема струја дека ќе има рестрикции – струја има доволно. Исто како што лажеше дека цената на електричната енергија ќе се зголеми за 30-40 проценти – цената на струјата падна. Мицкоски лажеше дека цената на нафтата ќе се зголеми – имаме најевтина нафта на целиот Балкан. Лажеше цело време дека 2021 година ќе има избори, па лажеше за предвремени избори 2022 во мај, и повторно лаже дека ќе има некакво парламентарно мнозинство, подвлече Костовски.

Пратеникот Костовски рече дека ВМРО-ДПМНЕ е зависна од власт, исто како што Мицкоски е зависен од парите од Будимпешта.

Кога сте зависни од форинти конвертирани во денари мора да одработувате и да бидете киднапирани од политичари кои се против ЕУ, истакна пратеникот на СДСМ Мартин Костовски.

Последни вести