fbpx

Убедливо најскап бензинот беше во времето на ВМРО-ДПМНЕ, 90,5 денари за литар, граѓаните не забораваат што се правеше режимот

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Лицемерното ВМРО-ДПМНЕ во чиешто владеење беше забележана рекордна висока цена на горивата, денес во отсуство на идеи, продолжува да глуми загриженост и да шири лажни вести и измислици.

Граѓаните паметат дека токму за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ и режимот на Никола Груевски граѓаните плаќаа најскапо гориво од осамостојувањето на државата.

2012 година ќе остане запаметена како година кога горивата достигнаа највисока цена. Година кога граѓаните за литар Еуросупер 95 плаќаа 89 денари, за Еуросупер 98- 90,5 денари, а дизелот чинеше 73,5 денари.

Наместо да ја лаже јавноста, ВМРО-ДПМНЕ треба да знае дека цената на нафтата не ја одредуваат ниту СДСМ ниту Владата, туку дека таа се одредува од страна на Регулаторната комисија за енергетика според строго утврдена формула.

Со ваквото однесување ВМРО ДПМНЕ само потврдува дека се уште функционира на основа на лаги и измислени сценарија и глуми лажна загриженост кон граѓаните без притоа да даде вистински реални идеи за подобар и поквалитетен живот.

 

Скопје, 30.04.2019
ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТ
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

Последни вести