fbpx

Честитка на генералниот секретар Кирацовски за Велигден: Овој голем празник поттикнува на сплотување околу солидарноста и заедништвото

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, во чест на големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, до претставниците на МПЦ – ОА и до сите граѓани кои денеска празнуваат.

„Упатувам искрени и срдечни честитки до сите граѓани кои денеска го чествуваат големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.

Денешниот празник нека донесе спокој, радост, љубов и топлина во секој дом, во секое семејство и нека го зацврсти духот на заедништво кај сите граѓани.

Во духот на христијанските вредности, овие празнични денови нека донесат лична и колективна благосостојба и нека бидат поттик за сплотување околу солидарноста и меѓусебната почит и разбирање. 

Ви посакувам убави празнични денови.

 

Христос воскресна! 

Навистина воскресна!“

 

 

 

Последни вести