fbpx

Македонската химна е призната од целиот свет, залудни се конструкциите на Мицкоски

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Залудни се обидите на Мицкоски преку измислени и непостоечки случаи да ја врати државата во темното минато на изолација, уназадување и неизвесност.

Како што јавно соопшти Владата, поради доцнењето на слетувањето на авионот, а со цел да се исполнат сите активности од агендата, биле изоставени сите протоколарни свечени активности при дочекот, вклучително гарда, цвеќиња, воени почести, интонирање на химната и слично.

Македонската химна ниту била ниту е спорна или предмет на преговори. Таа досега била интонирана во повеќе прилики во присуство на официјални претставници од грчка страна и натаму ќе биде интонирана согласно протоколите. Македонската химна е признаена од целиот свет.

Со тоа паѓаат во вода конструкциите на Мицкоски кој продолжува со лицемерието и лажниот патриотизам.

Вчерашната прва посета на еден грчки премиер на Скопје во 28 години е доказ дека пријателствата носат економски придобивки, успешноста политиките на Владата предводена од СДСМ во намерата државата да стане дел од демократскиот развиен свет.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ нема да ја вратат државата назад, наместо на измислици нека се подготват за пораз на претстојните избори.

Скопје, 03.04.2019

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТ

СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

 

Последни вести