fbpx

Ковачевски: Просечна пензија од 30.000 денари за пензионерите кои ја изградија оваа држава

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

За нашите пензионери кои ја изградија оваа држава ќе обезбедиме просечна пензија од 30.000 денари и минимална пензија од 20.000 денари во новиот мандат, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на митингот на СДСМ и Коалицијата за европска иднина во Гевгелија.

Изборот е кристално јасен. На 8-ми мај одлучувате помеѓу надеж за подобра, европска иднина со СДСМ и безнадежност и враќање назад со ДПМНЕ, потенцираше Ковачевски.

Јас ветувам, завет давам дека ќе работам ден и ноќ да ги исполнам очекувањата на мнозинството граѓани да живеат во европска Македонија. Не се откажавме досега, нема да се откажеме ниту отсега. Ние не се откажуваме од иднината. СДСМ и Коалицијата за европска Македонија имаат конкретен план. План за обезбедување европска иднина за граѓаните, за уште поголеми плати и пензии, повеќе инвестиции, повеќе и подобри работни места, развиена економија по европски стандарди, рече Ковачевски.

Тоа ќе го потврдиме со формирањето на новата проевропска Влада по двојната победа на 8 мај на СДСМ и Коалицијата за европска иднина, порача вечерва во Гевгелија претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Последни вести