fbpx

Економијата се движи во добар правец, се санираат штетите од криминалното работење на ВМРО-ДПМНЕ

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

ВМРО ДПМНЕ ја доведе економијата пред колапс заради лично криминално богатење на Никола Груевски и фамилијата. Владата предводена од СДСМ ги санира штетите од таквото расипничко однесување на ВМРО ДПМНЕ и ја поставува економијата на здрави реални основи.

Христијан Мицковски не се огради од криминалните политики туку делува како нивни заштитник.

Дали Мицкоски, кој ги чинеше граѓаните речиси 2 милиони денари, го советуваше Никола Груевски за дил ориентед зделки како што е промашениот проект со кинеската компанија за автопатот Кичево-Охрид?

Огромните штети што ги предизвика нивното криминално владеење се рефлектираат со пад во нискоградбата.

Но Владата е подготвена и веќе презеде мерки за надминување и на овој проблем што го наследи од ВМРО-ДПМНЕ.

Економијата се опоравува, се работи на реални проекти кои даваат објективни и одржливи резултати.

Затоа извозот има раст од 14.3 споредено со истиот период од 2017 година.

Затоа влезот на странски инвестиции од 235 милиони евра во првите три месеци од годинава е најголем во споредба со 12 години наназад.

 

Скопје, 06.06.2018

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈA

Последни вести