fbpx

Ковачевски: На 8-ми мај да го спречиме ВМРО повторно да го донесе режимот

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски ги повика граѓаните масовно да излезат на гласањето на 8-ми мај и да ги поддржат кандидатските листи на Коалицијата за европска иднина, бидејќи тоа е единствен начин да се спречи ВМРО ДПМНЕ повторно да го донесе режимот.

„Немајте дилема дека ништо во оваа земја нема да се помести ни милиметар напред со ВМРО. Ги знаеме дека се добри глумци. Ќе глумат дека работат, а во реалноста нема ништо да се смени. Го гледавме тоа со Груевски 11 години, знаеме како изгледа. Последно нешто што сакаме е лоша и евтина реприза на неговото владеење“, рече Ковачевски за време на својот говор на вечерашниот митинг во Кочани.

Тој истакна дека СДСМ е единствената политичка партија која без оглед на сѐ, никогаш нема да се откаже од инклузијата, карактеристика која константно придонесува мултиетничкиот карактер на Македонија да биде наша предност и адут, а не камен на сопнување. Ги повика Мицкоски, Силјановска – Дафкова и Ахмети да престанат со опасните наративи, кои лесно може да предизвикаат етничка нетрпеливост.

„Граѓаните знаат дека на сите нѝ треба европска иднина, а не враќање 20 години во закопаното минато. Престанете со препукувањата, со скандирањата и заканите. Тие никому не носат добро. Имаме морална должност кон себе си, кон нашите деца и идните генерации, да се „препукуваме“ со идеи и проекти, а не со закани и заплашувања. Нашите гласачи очекуваат издржани решенија и активности, не скандирања, навреди и недостоинствен однос“, порача Ковачевски.

Лидерот на СДСМ ги повика граѓаните, пред да гласаат в среда, добро да размислат кој заслужува да ја води државата. Порача дека единствено СДСМ и коалицијата имаат јасен план за подобра европска иднина за сите.

Последни вести