fbpx

Заев по вечерата на премиерско ниво со Могерини: Ќе ги развиваме перспективите кон ЕУ!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, мандатар за состав на новата Влада на Р.Македонија оствари работна посета на Брисел, на која што имаше одделна средба со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, а потоа и заедничка вечера со шест премиери на Влади од Балканот организирана од високата претставничка на ЕУ, Могерини.

Претседателот Заев по вечерата на Могерини со 6-те премиери од Балканот изјави дека е разговарано за интензивирање на меѓусебната регионална соработка како и унапредување на перспективите кон ЕУ.

 – Зборувавме за регионалните проекти и огромната поддршка од ЕУ за инфаструктурните проекти кои се во фаза на изградба или аплицирање, зборувавме за отворените билатерални прашања кои постојат во регионот, а би биле пречка за идното напредување кон ЕУ и секако најважното беше да се зајакне соработката, изјави претседателот Заев по заедничката вечера.

На заедничката вечера било заклучено дека неопходна е потребата од редовни состаноци на премиерите од Западен Балкан со високите претставници на ЕУ.

 

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА

СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

24.05.2017

 

 

Последни вести