fbpx

Средба Заев – Мултановски: Ќе продолжи демократскиот развој на настаните во Македонија

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев се сретна со амбасадорот на Република Полска во Македонија, Јацек Мултановски.

На средбата се разговараше за текот на изборниот процес и очекувањата за натамошен демократски развој на Македонија.

„Горди сме на резулатот што го постигнавме. Големо мнозинство на граѓани околу 612.000 се одлучија за промени. Оваа поддршка од граѓаните е наша голема одговорност. Се обврзавме пред нив дека нашиот концепт за враќање на животот во Македонија ќе обезбеди квалитетен животен стандард на сите граѓани во Р.Македонија и заедно со нив ќе го постигнеме тоа. Граѓаните се единствени и обединети околу овие цели и тоа е знак дека Македонија ќе зачекори кон една стабилна и просперитетна иднина за сите нејзини граѓани!” рече претседателот Заев.

Претседателот Заев го информираше амбасадорот дека очекува до крајот на неделата да се конституира Парламентот и да се отворат демократските процеси кои граѓаните ги побараа на неодамнешните избори.

„Мнозинството граѓани на Р.Македонија побара промени. На мирен начин, со пенкало и глас граѓаните поразија режим. Само нова и одговорна Влада може да ги донесе тие промени!“ рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Скопје, 28.12.2016

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

 

Последни вести