Битиќи на средба со граѓаните на Арачиново: Креираме програма заедно со граѓаните кои ќе ги понуди најдобрите решенија за секоја општина

Соопштение за јавност Попладнево во рамките на теренските активности „Најдоборто за нашата општина“, потпретседателот на СДСМ Фатмир Битиќи учествуваше на маалска средба со граѓаните од општина Арачиново, заедно со градоначалничката на општина Арачиново Миликие Халими и претседателот на ОО СДСМ Арачиново Агрон Халими. Пред присутните граѓани потпретседателот Битиќи се осврна на проектите на централната власт […]

Грижата за најмладите е наш врвен приоритет, отворивме 13 детски градинки, ги покачивме платите на воспитувачките и негувателките

Соопштение јавност Врвен приоритет на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев е грижата за најмладите, за децата. Силна потврда за тоа е фактот дека од септември 2020 година до сега, за само десет месеци отворивме 13 нови детски градинки и на тој начин го зголемивме капацитетот на сместување за 840 дечиња. Уште 12 […]

Спасовски во Тетово: СДСМ со граѓаните ја креира најдобрата програмска понуда и ги бира најдобрите кадрови решенија, остануваме оригинални и доследни во нашата визија

Соопштение за јавност Постојаниот контакт преку непосредни директни средби со граѓаните претставува континуитет во пристапот и работењето на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија. Во таа насока е и караванот со низа теренки активности Најдоброто за нашата општина, во чијшто рамки денеска потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски присуствуваше на маалска средба со граѓани во Тетово. “Драго ми […]

Николовски на средба со граѓаните на Аеродром: Ги креираме најдобрите решенија заедно со граѓаните, СДСМ е фаворит на локалните избори

Соопштение за јавност Попладнево во рамките на теренските активности „Најдоброто за нашата општина“, генералниот секретар Љупчо Николовски учествуваше на маалска средба со граѓаните од општина Аеродорм, заедно со градоначалникот на општина Аеродром Златко Марин и претседателката на ОО СДСМ Аеродром Љубица Јанчева. Пред присутните граѓани генералниот секретар се осврна на политиките на СДСМ коишто придонесоа […]

ВМРО-ДПМНЕ се обидува да внесе вознемиреност меѓу граѓаните, лажна вест е дека нема пасоши и лични карти

Соопштение за јавност – реакција на прес-конференцијата на Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ Класична дезинформација на ВМРО-ДПМНЕ и неуспешен обид да внесе вознемиреност меѓу граѓаните е информацијата дека нема пасоши и лични карти. Како што објави и Министерството за внатрешни работи, патни исправи од сите типови има во доволен број и се одговара на сите барања […]

ВМРО-ДПМНЕ ги качи цените на струјата и на горивата до плафон, нафтата и со еколошката такса ќе биде најевтина

Соопштение за јавност – реакција на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжува да тера лицемерие, да шири измислици, глумејќи загриженост за наводни поскапувања, а до плафон ги покачи цените на струјата и на горивата. Цената на струјата беше покачена за 100% кога на чело на ЕЛЕМ беше најнеспособниот директор Христијан Мицкоски. Токму […]

ВМРО-ДПМНЕ кое е против реформите во образованието, денеска се вознемири од најавите дека ќе се бара преиспитување на откупот на учебници

Реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ партијата противник на секоја реформа во образованието, денеска се вознемири од најавите дека ќе се бара надлежни институции да го истражат и преиспитаат ексклузивниот откуп на учебници во периодот од 2014 па наваму. Денешните напади на ВМРО-ДПМНЕ за транспарентноста на процесот со кој се бара преиспитување на договорите за […]

СДСМ заедно со граѓаните гради европска иднина, ВМРО-ДПМНЕ дејствува на штета на државните и националните интереси

Соопштение за јавност Додека владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев прават дипломатска офанзива за деблокирање на евроинтегративниот процес, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да дејствува на штета на државните и националните интереси. СДСМ заедно со граѓаните гради европска иднина и општество на еднакви шанси за сите. Со лажни вести, шпекулации и конструкции ВМРО-ДПМНЕ предводена од губитникот […]

ВМРО-ДПМНЕ го обезличи Скопје, со СДСМ станува модерен град по мерка на граѓаните

Реакција на прес-конференција на Марија Митева од ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа што Скопје, под раководство на градоначалникот од СДСМ Петре Шилегов, прераснува во модерен, европски град, по мерка на граѓаните, кој насекаде се уредува и гради, па шири лажни вести и невистини. За ВМРО-ДПМНЕ никогаш не биле важни интересите на […]

Македонскиот идентитет е заштитен, сторивме се, на ред е ЕУ да испорача

Одговор на новинарско прашање, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ Прашање: Утре е денот кога ќе го добиеме финалното Да или Не од Европскиот совет, дали течат се уште преовоите со Бугарија или тоа е завршено? Одговор: Јас сум лично секогаш бил оптимист , знаат граѓаните , знаете и вие новинарите дека Република Северна […]