fbpx

Спасовски од Бутел 2: До 20.000 минимална плата, до 34.000 просечна, грантови за своја фирма до 15.000 евра се реални најави, Мицкоски ќе ги загрози интеграциите и со него нема ни економија

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски на средбата со жители во Паркот во општината Бутел (Бутел 2) најави покачувања на платите и пензиите и грантови за отворање сопствен бизнис.

-Најавуваме просечна плата до 34.000 денари и минимална плата до 20.000 денари во следните четири години.

Најавуваме раст на пензиите согласно растот на платите и покачување на најниската пензија за најмалку 21 процент.

Најавуваме грантови до 15.000 евра за млади и за жени, за отворање сопствени фирми, рече Спасовски.

Тој објасни дека ова е предвидено во новата развојна економија поставена на реални основи, бидејки земјата е стабилизирана на политички план, стана членка на НАТО, отвораме преговори со ЕУ и ќе се зголемуваат и поддршката на домашните претпријатија и странските инвестции.

ВМРО-ДПМНЕ нема концепт како ќе ја води државата, штом планираат да ги загрозат интеграциите и со тоа им паѓаат во вода и сите најави за економијата коишто се зборување напамет. Тие само сакаат обвова на режимот и нови поделби, затоа се опасност. Ние градиме Едно општество за сите дома, се грижиме за сите и ги развиваме евроатлантските интеграции. Затоа опцијата на овие избори е една, да продолжиме заедно во сигурна иднина и со нова развојна економија којашто отвора шанси за сите, рече Спасовски.

 

Последни вести