fbpx

Честитка од претседателот Заев, по повод почетокот на Рамазанските пости

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

По повод почетокот на Рамазанските пости претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое лично име и во името на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија, Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, како и до сите верници од ислимска вероисповед.

„На сите верници од исламска вероисповед, и Вам лично, Ви го честитам започнувањето на овогодинешните Рамазански пости.

Светиот месец Рамазан нека донесе семеен мир, хармонија и радост за дочекување на големиот празник Рамазан Бајрам.

Славејќи го духовното и телесно прочистување, преку својата вера и посветеност, придонесувате за негување и поттикнување на вистинските човекови вредности, хуманост и меѓусебно почитување.

Овој свет месец Рамазан не’ потсетува на тие вредности, темелно важни за нашето општество.

Простувањето, солидарноста, толеранцијата, несебичноста, дарежливоста и меѓусебното почитување се вредности за коишто сите треба да се залагаме и да ги негуваме. Само на тој начин, сите заедно, можеме да ја градиме иднината на Република Македонија“, стои во честитката на претседателот Заев.

 

 

Последни вести