fbpx

Политиките на СДСМ обезбедија стабилна иднина со загарантиран и признаен идентитет и јазик

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Владата предводена од СДСМ преку одговорни и сериозни политики обезбеди сигурна и стабилна евроатлантска иднина на државата со загарантиран и признаен идентитет и јазик.

Никаде во светот не се преговара за идентитет и за свој мајчин јазик и во ниту еден момент никој нема намера да преговара за идентитетот, јазикот и правото на самоопределување.

Граѓаните застанаа зад СДСМ, избраа европска иднина, избраа да носат храбри и патриотски одлуки, кои конечно ја движат македонската држава и целиот македонски народ кон исполнување на стратешките цели.

Резултатите на политиките на СДСМ се видливи на дело, за само три години станавме членка на НАТО со лична карта како македонски народ и македонски јазик, еднакви и рамноправни, рамо до рамо со најмоќните земји во светот, а истовремено, целосно го заштитивме идентитетот и ги зачувавме државните и национални интереси.

Интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ нема алтернатива. Евроатлантските интеграции на државата значат стабилност, траен мир, инвестиции, повисоки плати, нови работни места, младите да ја градат иднината дома, европски вредности, за подобар живот за сите граѓани.

Последни вести