fbpx

Костадинов: Се што излегува од устата на Мицкоски е лага, за јазик и за идентитет не се разговара, тоа се лажни вести на ДПМНЕ

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

Се што излегува на устата на Христијан Мицкоски е апсолутна, ноторна лага, како последните обвинувања дека викендот наводно Македонија се раскрчмувала, за на крај да излезе дека немало никакви официјални разговори во Софија, истакна портпаролот на СДСМ Коста Костадинов, за емисијата студио 10, на ТВ24.

– Навистина сметам дека опозицијата треба да биде коректив на власта, но во исто време верувам дека се наоѓаат во еден идеолошки вакум од кој им е тешко да излезат. Замислете партијата која 11 година се обидуваше да ни инсталира антички идентитет сега зборува за загрозен идентитет, потенцираше Костадинов.

Тој нагласи дека идентитетот ни е потврден благодарение на одговорните, државнички и успешни политики на власта предводена од СДСМ.

– Да не заборавиме влеговме во НАТО како членка, како Македонци, кои зборуваат македонски јазик, кој што нема бугарски корени, истото се случува сега при нашиот процес на интеграција во ЕУ и решавање на ова прашање со Бугарија. Треба да дадеме шанса на преговорите. Нашите црвени линии се тие, ние ги спомнуваме многу јасно и гласно, дека сме Mакедонци, кои зборуваме македонски јазик, кој нема корени од бугарскиот јазик, потенцираше Костадинов.

Тој повтори дека непобитен факт е дека Македонците својата сувереност ја оствариле преку АВНОЈ-ска Југославија, а својот вековен идеал за своја држава во АСНОМ-ска Македонија.

– Нашата слобода се базира на антифашизмот, сакам да упатам силна порака, не смееме да ставаме етнички предзнак на фашизмот, во тоа искрено верувам. Нашиот стремеж, цел е интеграцијата на ЕУ, сојуз во кој е и Бугарија и Германија. За таа цел треба да бидеме искрени пред себе и пред граѓаните. Да не ги залажуваме, да не ги подгреваме страстите, да не шириме хистерија како што тоа го прави Христијан Мицкоски во еден особено важен период за државата и граѓаните, истакна Костадинов.

Костадинов посочи дека ширењето на лажни вести од страна на ВМРО-ДПМНЕ продолжува и се зајакнува во овој процес, а ниту јазикот, ниту идентитетот се на преговарачка маса, ниту некогаш биле.

– За тоа не обвинуваа и за Преспанскиот договор, се потврди дека не е така, не обвинуваат и сега и тоа ќе се потврди дека не е така, се што прави Мицкоски е да си ја заштити фотелјата во белата палата со блокирана сметка. Европската формула е да си простиме но да не заборавиме, навистина верувам дека можеме Европа да ја донесеме кај нас и да станеме членка на ЕУ, порача Костадинов.

Во врска со почетокот на преговорите со ЕУ, Костадинов нагласи дека наше е да направиме се во рамки на нашите можности да конечно го оствариме овој идеал и нашите граѓани да бидат дел од европското семејство и да влеземе во ЕУ како Македонци кои зборуваат македонски јазик признаени oд цел свет, исто како што тоа го направивме при нашето приклучување во НАТО.

Последни вести