fbpx

Заев од Битола: Се додека не се реформира, ВМРО-ДПМНЕ ќе нема поддршка од граѓаните, ние продолжуваме да го носиме Најдоброто

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Убеден сум во мудроста на граѓаните на Битола, тие знаат да направат разлика и соодветно да реагираат, да дадат поддршка на концептот на СДСМ и Коалицијата, затоа што сите знаат дека ВМРО-ДПМНЕ ваква нереформирана, прорежимска, на овие избори не е понуда, истакна претседателот на СДСМ на граѓанската трибина во Битола.

Тој истакна дека Мицкоски се одлучи дури на некрофилски политики, иако со нив ги повредува и загрижува луѓе, покажа незрелост со тоа што нема став по ниту едно државничко прашање, не поддржа ниту една важна одлука за граѓаните и за државата и за се е против.

Со ВМРО-ДПМНЕ ќе има повторно кавга дома, ќе има кавга со соседите, кавга со целиот свет, ретроградни процеси, назадување и разочарување, никому тоа не му треба, порача Заев, нагласувајќи дека разликата меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е огромна.

СДСМ ги донесе транспарентноста и отчетноста на највисоко ниво и денес сè се знае, СДСМ ја намали младинска невработеност на 29%, што во времето на ВМРО-ДПМНЕ беше на 42 %, го зголемивме растот на платите за три пати. ВМРО-ДПМНЕ обештети 900 стечајци, а СДСМ обештети 12.000 стечајци. Ја вративме евтината тарифа на струјата, а ВМРО-ДПМНЕ ја имаше покачено струјата за 100 %. Ние создаваме и реализираме антикризни мерки за економска стабилност, а ВМРО-ДПМНЕ или е против, или кочи или ги блокира, истакна Заев.

Тој наведе дека СДСМ изгради и реконструираше 60 градинки, 80 училишта, 60 полициски станици, над 50 здравствени домови и амбуланти, а тие направија 300 споменици, само „Воинот на коњ“, чини колку 30 од темел ново изградени детски градинки.

Едноставно е, додека не се реформира, ВМРО-ДПМНЕ не може да ја добие довербата од граѓаните на кои било избори, а ние во меѓувреме ќе продолжиме да го нудиме и да го носиме најдоброто за секоја општина, најдоброто за државата, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев, од Битола.

Последни вести