fbpx

Георгиевска: СДСМ продолжува да се грижи за граѓаните, следуваат нови мерки за заштита на животниот стандард

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Владата предводена од СДСМ покажа капацитет во справување со последиците со најголемата светска економска криза и тоа ќе продолжи да го прави, порача вечерва пратеничката на СДСМ, Марија Георгиевска во гостување во емисијата „Економски магазин“ на Телевизија Алсат.

„Економскиот тим на Владата ја следи ситуацијата и е подготвена да преземе дополнителни чекори за заштита на стандардот за граѓаните. Во таа насока е и ребалансот на Буџетот кој е влезен во собраниска процедура а преку кој се обезбедуваат 76 милиони евра за помош на граѓаните и стопанството, како и дополнителни 52 милиони евра за земјоделството.Важно е да се истакне дека Владата се уште ја субвенционира цената на произведената електричната енергија за таа да не падне на товар на крајните корисници односно на граѓаните и тие да добиваат повисоки сметки за електрична енергија.“ посочи Георгиевска.

Пратеничката Георгиевска истакна дека по изгласувањето на Законот за земјоделство и рурален развој, наскоро започнува исплатата на субвенците за над 20.000 тутунари, за што парите се веќе обезбедени во рамки на државниот буџет.

Последни вести