fbpx

Богоев: ЕУ да го отвори патот, ги исполнивме сите критериуми за почеток на преговори

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

Потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев учествува на годинешниот Глобален совет, конференција на IUSY (Интернационална унија на социјалистички и социјалдемократски подмладоци), којашто оваа година се одржува во Тирана, соседна Албанија.

Богоев се осврна на актуелните случувања во Европа и во регионот, низ призма на земја кандидат за членство која ги има исполнето сите критериуми за почеток на преговорите, како што е Република Северна Македонија.

Економскиот раст, перспективи за младите и запирање на екстремизмот се можни доколку Европската унија го отвори патот за земјите кандидатки за започнување на преговори за членство. Ги имаме исполнето сите критериуми и го заслжуваме тоа. Во контекст на воената агресијата врз Украина, вредно е да се напомене дека интеграцијата денеска е и безбедносно порашање, за стабилност на целиот регион, порача потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев во обраќањето.

Во своето обраќање, Богоев нагласи дека сега е време за дејствување, а не за зборување.

 

Последни вести