fbpx

Средба Богоев – Хакверди: Почетокот на преговори е целосно заслужен

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев денеска се сретна со пратеникот во германскиот Бундестаг од редовите на Социјалдемократската партија на Германија, Метин Хакверди.

Богоев и Хакверди заеднички се согласија дека ова е клучен период за исчекор на државата во евроинтегративниот процес преку започнување на преговори и дека затоа треба да се искористи дадената шанса, затоа што местото на Северна Македонија и вредносно и цивилзациски е во ЕУ.

Потпретседателот Богоев се заблагодари за германската поддршка што државата ја добива во континуитет, особено во делот на евроинтеграциите и поддршката на реформскиот процес.

Двајцата соговорници истакнаа дека економската соработка меѓу двете земји е на одлично ниво и дека таа дополнително ќе се продлабочува што е особено важно во време на светска економска криза и тешкиот зимски период што претстои.

Последни вести