fbpx

Ефикасност во реализација на антикризните мерки доведе до пониски цени на горивата

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Пакетот на владата предводена од СДСМ од 26 антикризни мерки во вредност од 400 милиони евра веднаш почна да дава ефекти.

Како резултат на мерката за намалување на ДДВ и акцизата намалени се малопродажните цени на горивата.

Со ефикасност во реализацијата на антикризните мерки цената на бензинот се намали за 6,5 денари, а на дизелот за 9 денари.

СДСМ како одговорна партија во време на глобална економска и енергетска криза продолжува со реализација на мерки и политики што го заштитуваат стандардот на граѓаните и обезбедуваат одржување на економска стабилност.

Последни вести