fbpx

Барањето референдум е фарса на Мицкоски, отатко пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побегнаа од гласање

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Барањето на Христијан Мицкоски за референдум против заклучоците на Собранието, против чиста формулација на македонскиот јазик во ЕУ е ништо друго освен негова фарса наменета исклучиво за внатрепартиски потреби.

Граѓаните ззнаат дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараа референдум и за Договорот од Преспа а на крај тој референдум го бојкотираа.

Мицкоски го тераше членството да се потпишува на парагон блокови за референдум против пописот па на крајот се откажаа и од тоа.

Мицкоски и неговите пратеници не смогнаа сили ниту достоинство да гласаат против во македонското Собрание, побегнаа и од дебатата и од гласањето. Не му се виновни граѓаните за тоа.

Откткоа потонаа сите лаги и се виде дека ниту има бугаризација, ниту асимилација, туку почеток на преговори со чист македонски јазик во ЕУ Мицкоски сака со неговото пропаѓање да ги повлече и граѓаните.

СДСМ, заедно со граѓаните тоа нема да го дозволи. Референдум против македонски јазик во ЕУ нема да поддржиме.

Мицкоски и неговиот проруски партнер Апасиев останаа изолирани на погрешната страна на историјата, против Европската унија, против стратешките определби на земјата и граѓаните.

Последни вести