fbpx

Зечевиќ: Членството во ЕУ е нашиот нов, 4-ти Илинден!

Обраќање на генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ Другарки и другари, Браќа и сестри, На 120 годишнината од илинденското востание, од нашиот прв Илинден, како македонската парадигма за слобода и непокор, за заедништво и сплотеност, дојде време да го поставиме новиот камен-темелник во македонската историја. По 903-та, 44-та, 91-та, ЕВРОПСКИОТ СТОЛБ ЌЕ БИДЕ НАШАТА ЧЕТВРТА […]

Ковачевски: Рамо до рамо со граѓаните до победа!

Обраќање на претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски Добар ден, Почитувани граѓани, почитувани, медиуми, почитувани партиски другари и другарки од СДСМ. СДСМ е државничка партија којашто заедно со граѓаните успеа во тешки моменти за земјата да ја одржи економијата и напредокот по вистинскиот, по европскиот пат. Најтешкото е зад нас но предизвици за македонската иднина се […]

Блокадите на ВМРО-ДПМНЕ на Собранието се нотирани и во Извештајот на ЕК

Во реплика на денешната седница пратеничката Санела Шкријељ посочи дека во Извештајот на Европската комисија за напредокот на државата, за кои и самите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ велат дека е објективен, се нотирани и блокадите што оваа партија ги прави во Собранието. „Бидејќи рековте дека Извештајот на Европската комисија е објективен, да видиме што пишува во […]

СДСМ поднесува Иницијатива за времено отстапување на Универзална сала на Владата

Почитувани, Денеска до претседателот на Советот на Град Скопје доставивме Барање за дополнување на дневниот ред за 26тата седница на Советот. Поднесуваме Иницијатива за времено отстапување на корисничкото право на објектот на Јавната установа Универзална сала од Град Скопје на Владата на Република Северна Македонија. Реконструкцијата на Универзална сала повеќе од една година стои во […]

Со реконструкцијата се предлагаат искусни и способни кадри и поголем број жени во Владата

Парламентарното мнозинство е стабилно затоа што имаме луѓе кои знаат да ги постават работите во право време, на вистинско места, на вистински начин, порача во реплика на денешната седница пратеничката од СДСМ, Лолита Ристова. Ристова посочи дека предлозите за министри и заменици министри за владината реконструкција, знаат да се носат со притисоците и да дадат […]

Ковачевски: Пратениците имаат мандат за уставни измени, а каде во програмата на ВМРО-ДПМНЕ стои дека ќе го блокираат Собранието?

Пратениците имаат мандат од граѓаните да одлучуваат и работат согласно Устав, Закон и Деловник. Граѓаните на денот на изборите им го предаваат тоа право, обврска и одговорност на пратениците и се што е во рамки на Уставот и законите пратениците го работат, рече денеска во одговор на новинарско прашање претседателот на СДСМ и премиер, Димитар […]

Ковачевски: Отворени се вратите за сите партии кои се за Европска Македонија, Левица и ВМРО-ДПМНЕ се против ЕУ

Отворени се вратите за сите партии кои што се за концептот за европска Македонија, се разбира дека кога зборуваме за Алијанса за Албанците треба да зборуваме дека таа соработка може односно треба да се направи врз основа на програмски политики и кадровски, за коишто се уште нема комплетни разговори, рече денеска претседателот на СДСМ и […]

Отворени се вратите за сите кои се за Европска Македонија, концепт кој го предводи СДСМ

Одговор на новинарско прашање на премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски Ковачевски: Доколку ги следевте моите јавни настапи во последниот квартал минатата година и особено на трибините кои ги организиравме како политичка партија, 79 трибини, тогаш ќе се сетите дека јас кажав дека во нашата држава постојат 2 концепти. Едниот концепт е концепт за […]

Ковачевски од Струмица: Силно и одлучно кон иднината!

Интегрален текст од обраќањето на претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски Добровечер Струмица, добровечер европска Струмица, добровечер симболу на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија! Ова е победничка Струмица, вака ечат полните сали на македонските социјалдемократи! Драги струмичани, Драги струмичанки, Ви благодарам за силната поддршка. Е затоа слоганот на овие наши трибини го носи името, силно и одлучно, […]

Ковачевски по повод 11 октомври: Мојата визија е економски силна и стабилна држава полноправна членка на ЕУ

Интегрален текст од обраќањето на претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски Драги мои кумановчани и кумановки, почитувани социјалдемократи, антифашисти, Нека е честит и вековит 11 Октомври – Денот на народното востание. Другарки и другари, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, исто како и нашата државата, почива на вредностите и делата на Народно ослободителната борба. НОБ и антифашизмот го […]