fbpx

Ковачевски: 31 година СДСМ е на вистинската страна на државноста, денеска тоа е европската иднина

Обраќање на претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на традиционалниот народен пикник на Пеленица Почитувани граѓани, Нека ни е честит 8 Септември – Денот на независноста и нека е за многу години. Гордост е, токму на Денот на независноста, како претседател да зборувам за патот на македонската државност, за европската иднина, но и за придонесот на […]

Ковачевски: 31 година СДСМ е чувар на сегашноста, гарант на стабилноста, напредокот и иднината

Обраќање на претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на свечената седница на Централниот одбор по повод 31 роденден на СДСМ Гордост е на 31 роденден, како претседател, да се зборува за СДСМ. За се она што оваа партија низ годините го направи и го има направено за нашата држава и сите наши граѓани. И треба да […]

Честитка од генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ по повод 31 роденден на СДСМ

Почитувани другари и другарки сопартијци и сите вие кои ги негувате вредностите на социјалдемократијата, Нека ни е среќен роденденот! Денес, секој од нас треба да е горд на придонесот за државата да биде дом за сите, затоа што сме се вградиле директно или индирекно преку своите визии, делувања и работа. СДСМ е синоним за државотворна […]

Ковачевски: Доаѓа ново време, со работа почнуваме веднаш

Обраќање на претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски Почитувани граѓани, Почитуван Претседателе, Почитувани пратеници и кандидати за министри, Ви благодарам за дводневната дебата. Внимателно ве слушав и ви благодарам за поддршката, но и за критиките. Собранието е основното место каде треба да се дебатираат политиките, се презентираат аргументите и се наоѓаат решенијата. Искрено верувам дека опозицијата […]

Ковачевски: Финансиска поддршка за граѓаните и зајакување на економијата главен фокус на Владата

Обраќање на претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски Почитувани граѓани, почитувани медиуми Нашата цел да составиме стабилна Влада, со јасни принципи на делување во интерес на граѓаните и државата е исполнета. Задоволен сум како течеше целиот процес, во позитивна и конструктивна атмосфера, посветени на одговорноста за подобра иднина на сите наши граѓани. Денеска со одлуките на […]

Заев: Излезете в недела и гласајте, потврдете дека нашите општини и нашата таковина продолжуваат напред

Обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев Интегрален текст од завршно обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев. „Почитувани, Недела 31 октомври е важен ден. Пред нас е вториот круг од локалните избори од чиј исход зависи во кој правец ќе ни се движат општините и каква ќе биде нашата иднина. Во недела носиме одлука, […]

Заев: Во недела гласаме, излезете и потврдете ја шансата за нашата земја да продолжи напред, за никогаш да не падне под режим!

Обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев   Во недела гласаме. Во недела носиме одлука – ќе продолжиме напред со научените лекции или ќе дозволиме со земјата и со градовите да завладејат неизвесност и опасност? Во недела правиме избор помеѓу искрени политичари, кои не се безгрешни секако, но народни и отворени, или пак, оние другите, политичари […]

Млади, во недела да си ја обезбедиме иднината, да гласаме за број 12 и концептот што води напред, да не дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да не враќа назад

Обраќање на Марко Михаилоски, претседател на СДММ Почитувани млади, Пред нас се клучни избори во недела. На овие избори треба да одлучиме дали ќе продолжиме напред или ќе се враќаме назад. Дали како млади луѓе ќе продолжиме кон ЕУ и НАТО или ќе се враќаме во времињата кога тепачките по автобуси беа секојдневие. Дали ќе […]

Заедно направивме многу, одберете го Најдоброто, за вас, за вашата општина и нашата татковина

Видео обраќање на претседателот на СДСМ Зоран Заев Заедно направивме многу. Заедно победивме режим. Заедно минавме низ тешки мигови и премрежија. Не беше лесно да се надминат препреките и да се ослободи државата. Но, успеавме. Си подадовме рака со соседите. Станавме рамноправна членка на НАТО. На зацртан пат кон Европската Унија. Спроведовме и успешен попис, […]