fbpx

Ги осудуваме опасните повици од страна на Левица, обвинителството да реагира, нема толеранција за закани со фашистички наратив

Соопштение за јавност     На денот кога државата, институциите организираа беспрекорно чист изборен ден, политичката партија Левица и нејзини претставници шират говор на омраза и повикуваат на линч на неистомисленици. СДСМ ги осудува ваквите маргинални политики кои се блиски на фашистичките наративи и концепти. Денес, Северна Македонија е слободна земја во која владеат закони […]

Заев: Волјата на народот се потврди, имаме најмалку три пратенички мандати предност, денеска победија напредокот и иднината

Изјава за медиуми на претседателот на СДСМ Зоран Заев Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, почитувани активисти, поддржувачи и коалициони партнери, горд наш народе! МОЖЕМЕ! И тоа како МОЖЕМЕ! Успеавме народе мој! Со убедлива и стабилна предност, во моментот од над три пратенички мандати пред ВМРО-ДПМНЕ, со можност за едне или два уште повеќе нашата […]

Николовски: СДСМ и коалицијата победуваат, имаме водство од најмалку два пратеника

Обраќање на генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски „Почитувани граѓани, почитувани новинари, почитувани претставници на партиите од најголемата, најсилна, најразноликата и од вечерва и дефинитивно ПОБЕДНИЧКА Коалиција „Можеме“. На околу 75 отсто обработени податоци од денешниот изборен ден јасни се две работи: Победуваме и продолжуваме уште повеќе и уште подобро! ВМРО-ДПМНЕ ќе треба да си […]

Николовски: Имавме демократски и слободен спроведен изборен процес, очекуваме сигурна победа на СДСМ и Коалицијата „Можеме“, победа на нашиот концепт што води напред, кон развој и интеграција

Изјава за медиуми, Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ и носител во ИЕ 3   Вечерва од прес центарот на коалицијата „Можеме“, непосредно по затворање на гласачките места, прес-конференција одржа шефот на централниот изборен штаб и генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски. Во продолжение интегрален текст од пресот: „Во име на Централниот изборен штаб на […]

Заев: Очекувам граѓаните преку својот глас да дадат правец за следните 4 години, да продолжиме напред, по правиот, вистинскиот пат

Изјава по гласње на претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ во ИЕ 4, Зоран Заев   Почитувани претставници на медиумите, почитувани граѓани, Денеска во мојата Струмица го остварив своето право на глас, секако почитувајќи ги сите безбедносни протоколи со што го заштитив моето здравје, здравјето на избирачкиот одбор, […]

Шекеринска: Високиот одзив покажува дека граѓаните сакаат да продолжи државата на правиот пат

Изјава по гласње носителката на кандидатската листа на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ во ИЕ 5, Радмила Шекеринска   Денес покажавме дека како држава членка на НАТО и држава преговарач со Европската Унија, знае што се добро организирани фер и демокракратски избори, во држава во која прилега таква атмосфера. Денес покажавме дека и во услови на […]

Николовски: Убав демократски ден, граѓаните гласаат за иднината, продолжуваме напред

Изјава по гласње на носителот на кандидатската листа на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ во ИЕ 3, Љупчо Николовски   Денеска заедно со останатите сограѓани го искористив моето гласачко право. Драго ми е што гласањето се одвива во строго безбедносни услови, со почитување на сите протоколи и радосни сме заради примената на сите мерки, на се […]

Спасовски: На здравствено безбедни, фер и демократски избори, патот е сигурност

Изјава по гласње на носителот на кандидатската листа на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ во ИЕ 1, Оливер Спасовски Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Денеска е исклучително важен ден за нашата земја. Како Влада покажавме дека навистина можеме и во вакви услови на пандемија, на сериозна здравствена криза, да се организираат фер, демократски, слободни избори […]

Николоска: Граѓаните на здравствено безбедни, фер и демократски избори одлучуваат за иднината на државата

Изјава по гласање на носителката на кандидатската листа на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ во ИЕ 6, Фаница Николоска   Денеска под едни нови околности предизвикани од корона вирусот го остварив своето право на глас. Државата и институциите покажаа капацитет дека и во услови на една ваква сериозна пандемија успеаа да организираат здравствено безбедни услови, безбедни […]

Шахпаска: Граѓаните денес носат важна одлука, за иднината, за напредокот да продолжи уште повеќе и уште подобро

Изјава по гласање на носителката на кандидатската листа на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ во ИЕ 3, Јагода Шахпаска Почитувани граѓани, Јас го исполнив моето гласачко право кое ми е дадено согласно Уставот, но и како граѓанска должност. Верувам дека и останатите граѓани од нашата земја ќе излезат на демократски, фер, слободни избори, како што покажавме […]